Wybór prezesa Lotu

0

Posted on : 19-02-2013 | By : admin | In : Linie Lotnicze

LOTPolskie linie lotnicze po raz kolejny muszą zmagać się z poważnym kryzysem. Wydawało się, że sytuacja przewoźnika polepszyła się, co zaowocowało nowymi połączeniami, lepszą flotą a nawet zakupem nowego Dreamlinera. Obecnie trwają poszukiwania sposobów aby uratować firmę. W zeszłym roku sporo mówiono o prywatyzacji Lotu. Jednak zła sytuacja na rynku lotniczym sprawiła, że wstrzymano się z podjęciem tak poważnego kroku. Teraz w Locie będzie przebiegał proces restrukturyzacji. Ostatnim sposobem, którego wszyscy się boją jest ogłoszenie upadłości, bądź przejęcie udziałów przez Eurolot.

Zmiany w Locie

W Locie przez restrukturyzację zmniejszono ilość pracowników a także kilkakrotnie zmieniano prezesa polskich linii lotniczych. Obecnie szansę na to stanowisko ma kilku kandydatów. Już 4 lutego ma odbyć się zebranie, na którym kandydaci przedstawią swoje programy pomocy firmie. Lot w grudniu poprosił o pożyczkę państwo, a także odwołał dotychczasowego prezesa Marcina Piróga. Niestety mimo obietnic Lot stracił w zeszłym roku około 200 milionów złotych. Boeing wstrzymał sprzedaż nowych Dreamlinerów, które miały wpłynąć na polepszenie sytuacji finansowej Lotu. Obecnie sytuacja przewoźnika nie jest zbyt dobra. Przede wszystkim przewoźnik jest bardzo rozproszony między przelotami krajowymi, ofertami lotów po Europie a także lotami długodystansowymi. Według ekspertów Lot powinien skupić się na razie na jednej grupie połączeń, które są dla niego najbardziej rentowne.

Konkurencja wśród linii lotniczych

Trudna sytuacja nie dotyczy tylko Lotu, także inne linie lotnicze borykają się z kłopotami. Przede wszystkim na rynku jest mnóstwo przewoźników. Dużą konkurencję stanowią także przedstawiciele taniego latania. Oferują atrakcyjne ceny za bilety lotnicze, czym zaskarbiają sobie sympatię klientów. Przodownikami w niskich cenach jest Ryanair i wizz air, który zyskuje monopol w europejskich portach lotniczych, mimo że wybiera te oddalone od centrum miasta. W zeszłym roku wielu przewoźników ogłosiło upadłość między innymi linie lotnicze Malev i Spanair. W tym roku linie Sas musiały także od rządu pożyczyć sporą sumę pieniędzy na uratowanie firmy.

Share this :

  • Stumble upon
  • twitter

Post a comment

Spam protection by WP Captcha-Free

X